ZarejestrujBarbara Buser

Założycielka, baubüro in situ

Po ukończeniu studiów architektonicznych na ETH Zurich, Barbara Buser przez ponad dziesięć lat pracowała w Afryce: jako inżynier budowy przy projekcie wodociągowym w Sudanie Południowym, przy budowie Działu Utrzymania Ruchu oraz przy renowacji budynków i infrastruktury Uniwersytetu w Dares Salam w Tanzanii.
Po powrocie do Bazylei wraz z Erikiem Honeggerem otworzyła pracownię architektoniczną baubüro in situ, miejski think tank denkstatt, projekt dla zastosowań pośrednich unterdessen oraz inżyniera planowania cyrkularnego Zirkular z ponad 100 współpracownikami.

Koncentruje się na zrównoważonym budownictwie, redukcji odpadów i emisji CO2. Zainicjowała i prowadziła różne ważne projekty transformacji, takie jak Unternehmen Mitte, Gundeldinger Feld, Markthalle Basel, Hanro i Ziegelhof w Liestal, zawsze zaczynając od istniejących struktur, budynków i kontekstu społecznego oraz oceniając je. Była także współzałożycielką kilku spółdzielni, których celem było wspieranie tanich mieszkań w miastach.
Na Lagerplatz w Winterthur zainicjowała pilotażowy projekt K.118 – sześciokondygnacyjny budynek złożony w 70% z użytych elementów konstrukcyjnych, oszczędzając w ten sposób 60% CO2 w porównaniu z nową konstrukcją. Doświadczenie zostało zebrane w książce „Reuse in Construction – an compendium of Circular Architecture” wydanej przez Park Books w 2022 roku.
Buser otrzymała kilka nagród za ekologiczne budownictwo i zrównoważony rozwój, a także Grand Prix Szwajcarii Meret Oppenheim za całokształt twórczości oraz nagrodę Holcim Global Gold za zrównoważony rozwój za K.118.
Buser przedstawia pilną potrzebę ponownego wykorzystania na różnych konferencjach na całym świecie i został poproszony o dołączenie do ETH jako wykładowca wizytujący. Jej ostatnią akcją obywatelską jest założenie stowarzyszenia wolontariuszy RE-WIN na rzecz eksportu używanych, ale nienaruszonych okien ze Szwajcarii na Ukrainę, jako odpowiedź na rosyjską inwazję.

Pozostali prelegenci

J.E. Fabrice Filliez

Ambasador Szwajcarii w Polsce

Michał Stępień

Prezes Zarządu Polsko - Szwajcarskiej Izby Gospodarczej; UBS Group Country Head Poland

dr Peter Richner

Wicedyrektor, EMPA

Łukasz Downar

Product Manager, Schindler Polska

Gunnar Geppert

Członek Zarządu, SWISS KRONO

Werner Huber

Redaktor i Co-Managing Director, Hochparterre

Agnieszka Kalinowska-Sołtys

Prezes, Stowarzyszenie Architektów Polskich

Rafał Krupiński

Doradca Architektoniczny, IGP Powder Coatings

Alicja Kuczera

Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Jakub Kuszewski

Country Manager, Forbo Flooring Poland

Piotr Lesiak

Head, Swiss Business Hub Central Europe

Radosław Palmowski

Dyrektor Generalny, Zehnder Polska

prof. dypl. inż. Ute Schneider

Partner, KCAP

Pablo Padrutt

Szef Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce

Ulrich Schwendimann

Dyrektor Zarządzający Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej